Queensland Long Distance Championships
Tue 30 Nov 1999 - Tue 30 Nov 1999
Event Type - State Championships (Long)
A great area with a good turn-out. Thanks to the landowners for providing access. Thanks also to the Controller Eric Andrews, the course setters Mark Petrie and Kirsty Muir and all the EN helpers.
Organiser: Rob Rapkins Club: Enoggeroos
Back to summary
M-10A Stage 1 Stage 2 Time 1 Dylan Bryant EN Q 1 15.11 1 16.38 31.49 Jack Reinbott RR Q mp mp Chris Nemeth TF Q 2 22.32 mp
M-12A Stage 1 Stage 2 Time 1 Sam Garbellini EN Q 1 27.01 1 22.13 49.14 Kydan Charles BB Q mp 2 29.18
M-14A Stage 1 Stage 2 Time 1 Jaiden Fidge BB Q 1 30.59 1 33.59 64.58 2 Saxon Charles BB Q 2 34.49 2 35.36 70.25 3 Grant Reinbott RR Q 3 36.57 4 36.22 73.19 4 Ryan Gray UG Q 4 46.58 3 35.44 82.42 5 Blake Reinbott RR Q 5 47.31 5 37.37 85.08 6 Angus Powell UG Q 6 74.58 6 44.03 119.01
M-16A Stage 1 Stage 2 Time 1 Jack Hill RR Q 1 39.48 2 58.50 98.38 2 Nicholas Burridge UG Q 2 44.18 4 61.24 105.42 3 Daniel Gray UG Q 3 54.30 1 55.00 109.30 4 Jayden Harvey UG Q 5 67.07 3 61.11 128.18 5 Thomas Garbellini EN Q 4 61.26 5 72.42 134.08 6 Rowan Ramamurthy EN Q 6 69.28 6 83.17 152.45 7 Murray Powell UG Q 7 144.52 7 114.27 259.19
M-20A Stage 1 Stage 2 Time 1 Max Neumann EN Q 1 42.51 1 53.06 95.57 2 Simeon Burrill BB Q 2 46.48 2 54.11 100.59 3 Jack Neumann EN Q 3 63.07 4 79.15 142.22 Riley De Jong RR Q dns 3 68.08
M21A Stage 1 Stage 2 Time 1 Tomas Rusy -- - 1 53.08 1 76.51 129.59 2 Kurt Neumann EN Q 2 60.37 3 80.58 141.35 3 James Sheldon UG Q 3 65.13 2 79.40 144.53 4 Lachlan Howard EN Q 4 79.44 4 104.34 184.18
M35A Stage 1 Stage 2 Time 1 Geoff Lawford EU V 1 50.36 1 69.47 120.23 2 Tony Bryant EN Q 2 74.43 2 92.55 167.38 3 Darren Slattery BN N 3 85.45 3 96.22 182.07
M35-44AS Stage 1 Stage 2 Time 1 Dave Dorling -- - 1 48.37 1 59.19 107.56 2 Brenton Gray UG Q 2 57.10 2 73.03 130.13
M45A Stage 1 Stage 2 Time 1 Mark Nemeth TF Q 1 36.26 2 58.27 94.53 2 Lance Read UG Q 2 41.09 1 58.04 99.13 3 Tim McIntyre UG Q 3 46.19 3 61.29 107.48 4 Tony Howes UG Q 4 47.12 4 65.04 112.16 5 Neil Simson TF Q 5 52.18 6 74.30 126.48 6 John Baker EN Q 7 59.54 5 68.58 128.52 7 Joe Garbellini EN Q 8 106.51 7 167.54 274.45 Neil Gannon RR Q 6 58.28 mp
M45-54AS Stage 1 Stage 2 Time 1 Andrew Brennan RR Q 1 39.47 1 50.06 89.53 2 Brendan Henry SO Q 3 47.45 2 57.47 105.32 3 Guy Pigerre UG Q 2 42.52 3 89.37 132.29
M55A Stage 1 Stage 2 Time 1 Gordon Wilson BN N 1 43.38 2 64.01 107.39 2 Don BARKER NT N 2 47.25 1 62.15 109.40 3 Philip Burrill BB Q 4 51.28 4 72.32 124.00 4 Michael Burt RR A 5 52.24 6 73.10 125.34 5 Ray Pratt MT Q 3 47.51 7 79.58 127.49 6 Cliff Howard EN Q 6 56.15 5 72.41 128.56 7 Jim Dougall TF Q 7 77.29 8 83.44 161.13 David Firman EN Q mp 3 64.35
M55+AS Stage 1 Stage 2 Time 1 Robert Crosato RR Q 1 28.19 1 33.20 61.39 2 Bill Monaghan PO A 2 29.21 3 42.37 71.58 3 Maurice Anker NT N 4 36.20 4 45.16 81.36 4 Dave Lotty UR N 5 38.06 5 53.47 91.53 5 Reid Moran TF Q 6 53.00 2 42.32 95.32 6 Mike Hodge EN Q 3 34.29 6 84.43 119.12 Roy Kalecinski TF Q 7 60.18 mp
M65A Stage 1 Stage 2 Time 1 Geoff Peck TF Q 1 37.52 1 49.06 86.58 2 Alex Tarr YV V 3 39.05 2 51.53 90.58 3 Graham Teahan RK Z 4 39.22 5 55.21 94.43 4 Ross Barr GO N 6 41.57 3 55.01 96.58 5 Hugh Moore RR A 2 38.37 10 58.38 97.15 6 Bill Jones RR A 5 41.29 6 55.49 97.18 7 Greg Chatfield UG Q 9 44.38 4 55.03 99.41 8 Darryl Erbacher PO A 8 42.22 8 57.29 99.51 9 Russell Creed TF Q 12 45.19 7 56.20 101.39 10 Terry Bluett BN N 10 44.42 9 57.31 102.13 11 Peter Russell SO Q 7 42.17 13 64.13 106.30 12 Trevor Sauer SO Q 13 47.07 12 62.36 109.43 13 Dick Ogilvie UR N 11 44.52 14 68.09 113.01 14 LEIGH PRIVETT AW V 15 54.56 11 60.45 115.41 15 David Schulz TF Q 14 53.51 15 76.47 130.38 16 Jim Bowling EN Q 16 63.56 18 91.35 155.31 17 Doug Wilson BB Q 18 82.48 17 88.12 171.00 18 James Mitchell UG Q 19 104.52 16 78.01 182.53 19 Keith Grayson BU Q 17 78.15 20 108.34 186.49 Christopher Spriggs UG Q mp 19 98.19
M75A Stage 1 Stage 2 Time 1 Clive Pope UG Q 1 25.57 1 48.00 73.57 2 Neville Cobbold UG Q 3 41.29 2 50.20 91.49 3 Robin Simson TF Q 2 40.18 3 51.56 92.14
W-10A Stage 1 Stage 2 Time 1 Sara Garbellini EN Q 1 54.12 1 37.42 91.54
W-12A Stage 1 Stage 2 Time 1 Ella Rogers RR Q 2 34.46 1 23.46 58.32 2 Tanaya Harvey UG Q 1 32.20 2 29.01 61.21
W-14A Stage 1 Stage 2 Time 1 Mikaela Gray UG Q 4 36.13 1 34.55 71.08 2 Julia Gannon RR Q 3 33.00 2 50.50 83.50 3 Lucy Hill RR Q 2 31.38 4 74.39 106.17 Nina Gannon RR Q 1 31.37 mp Lauren Murray RR Q 5 39.40 dns Laura De Jong RR Q dns 3 52.08
W-16A Stage 1 Stage 2 Time 1 Caroline Pigerre UG Q 2 45.13 1 44.54 90.07 2 Laurel Gannon RR Q 1 43.32 2 58.50 102.22 3 Zazi Brennan RR Q 3 52.02 3 68.08 120.10
W-20A Stage 1 Stage 2 Time 1 Winnie Oakhill UG Q 1 37.33 1 58.40 96.13 2 Alison Burrill BB Q 2 45.37 2 61.51 107.28 3 Bronte Gannon RR Q 3 54.44 3 70.47 125.31 4 Gaby Withers EN Q 4 59.24 4 76.59 136.23
W21A Stage 1 Stage 2 Time 1 Krystal Neumann EN Q 1 46.24 1 63.49 110.13 2 Anna Sheldon UG Q 2 51.52 2 64.27 116.19 3 Belinda Lawford EU V 3 61.54 3 78.17 140.11
W21AS Stage 1 Stage 2 Time 1 Alitia Dougall BN N 1 42.50 1 54.21 97.11 2 Tara Dougall TF Q 2 44.53 2 60.11 105.04
W35A Stage 1 Stage 2 Time 1 Meredith Gray UG Q 1 52.36 1 74.22 126.58
W45A Stage 1 Stage 2 Time 1 Sher Dorling -- - 1 36.01 1 48.18 84.19 2 Wendy Read UG Q 2 44.32 3 60.00 104.32 3 Felicity Crosato RR Q 3 58.23 2 52.08 110.31 4 Alexandra Gannon RR Q 4 73.56 5 92.23 166.19 5 Frances Powell UG Q 6 139.29 4 66.54 206.23 6 Ingrid Baade UG Q 5 93.48 6 117.04 210.52 Su Yan Tay UG Q dns mp
W45-54AS Stage 1 Stage 2 Time 1 Marion Burrill BB Q 1 32.41 2 52.46 85.27 2 Leanne O'Shea EN Q 2 44.45 1 41.14 85.59 3 Fiona McIntyre UG Q 4 48.37 3 57.26 106.03 4 Erica SMITH NT N 3 47.33 4 62.53 110.26
W55A Stage 1 Stage 2 Time 1 Jenny Bourne EU V 1 33.27 1 40.46 74.13 2 Geraldine Chatfield UG Q 2 39.00 2 50.44 89.44 3 Anne Wilson BB Q 5 40.56 4 54.10 95.06 4 Lynn Dabbs WH N 4 40.38 5 56.29 97.07 5 Jennifer Strack BU Q 6 51.50 3 53.48 105.38 6 Kathy Petrie SO Q 7 51.51 6 60.17 112.08 7 Lynda Rapkins EN Q 3 39.20 8 74.03 113.23 8 Jacquie Rand UG Q 9 54.49 7 64.00 118.49 9 Jane Saye AO A 10 55.02 9 76.00 131.02 10 Juliana De Nooy UG Q 8 53.29 10 80.22 133.51
W55+AS Stage 1 Stage 2 Time 1 Cheryl BLUETT BN N 2 46.27 1 61.12 107.39 2 Jay Mair UG Q 1 42.08 2 65.50 107.58
W65A Stage 1 Stage 2 Time 1 Carolyn Chalmers NC N 2 36.18 2 46.04 82.22 2 Joan Sheldon UG Q 3 37.46 1 45.05 82.51 3 Judith Hay TF Q 1 35.12 4 53.13 88.25 4 Robin Spriggs UG Q 7 52.57 6 54.48 107.45 5 Janet Tarr YV V 9 60.32 3 50.45 111.17 6 Kerryne Jones RR A 8 57.56 5 54.34 112.30 7 Jennifer Schulz TF Q 4 51.41 7 62.27 114.08 8 Rhonda Bowling EN Q 6 52.06 8 65.51 117.57 9 Barbara Pope UG Q 5 51.43 9 76.28 128.11
W75A Stage 1 Stage 2 Time 1 Maureen Ogilvie UR N 1 43.36 2 49.56 93.32 2 Jennifer Brett TF Q 2 59.47 1 44.03 103.50
W Open B Stage 1 Stage 2 Time Alison Bryant EN Q mp 1 68.32
Open Easy Stage 1 Stage 2 Time 1 Jessica Ramamurthy EN Q 2 31.53 2 36.00 67.53 2 Sharon Withers EN Q 4 34.03 3 42.07 76.10 3 Jen Ramamurthy EN Q 3 32.51 5 50.14 83.05 4 Sundar Ramamurthy EN Q 1 30.21 6 76.06 106.27 Josephine Garbellini EN Q 5 39.15 mp Jennifer Woods TF Q 6 65.38 dns Adrian Garbellini EN Q dns mp Annette Rogers RR Q dns 1 34.11 Henry Winburn EN Q dns mp Lisa de Jong RR Q dns 4 45.38
Open Very Easy Stage 1 Stage 2 Time Lily Winburn EN Q dns 2 42.18 Oliver Winburn EN Q dns 1 38.58
Open Hard Stage 1 Stage 2 Time 1 Melanie Neumann EN Q 1 35.30 1 39.26 74.56 Michelle Winburn EN Q dns 2 49.15
M/W-10N Stage 1 Stage 2 Time 1 Miles Bryant EN Q 1 22.55 2 16.33 39.28 2 Paul Garbellini EN Q 5 45.41 1 16.29 62.10 3 Matilda Rogers RR Q 4 37.26 3 32.26 69.52 4 Cate Nemeth TF Q 3 37.23 4 35.52 73.15 5 Cassy Reinbott RR Q 2 30.44 6 60.34 91.18 6 Callum Bryant EN Q 6 53.04 5 39.32 92.36
Open Moderate Stage 1 Stage 2 Time Daniel Murray RR Q mp dns Brent Winburn EN Q dns 1 64.10